Nenechejme děti zločincům…

vytvořeno: 11.9.2014, před 7 roky v rubrice Blog Děsivá událost, při které přišla dívenka z Klášterce o život, je jednou z nejhorších zpráv posledních dnů. Jak snížit bolest její rodiny? Lze to vůbec? A ptám se stále dokola, muselo se to stát? Nešlo tomu zabránit?

Už řadu měsíců se snažím dát lidem a úřadům ve svém okolí na vědomí, že je nutné posílit prevenci a pokusit zásadním způsobem zapracovat na omezení pouliční (a samozřejmě i jiné) kriminalitě. Jako jediný kandidát do Senátu mam tento cíl přímo ve svém programu jako prioritu.

Proč nemohou mít města a obce strážníky a policisty, kteří stejně jako kdysi v minulosti měli svůj svěřený „rajón“ a ten střežili jako oko v hlavě? Jistě, chápu, že náprava situace nebude tak jednoduchá. Vím, chybí dostatečný počet strážců zákona, chybí na ně peníze a podobně. Domnívám se ale také, že je nutné se těmito fakty zabývat a co nejdříve je řešit. Ať ve výsledku třeba u každé školy stojí policista a dohlíží na děti před začátkem a na konci vyučování…Ať strážníci chodí celé dny ulicemi svěřených obvodů…Hlavně ať se důležité věci znovu nahlas pojmenují a najde se co nejdříve preventivní řešení.

Právě včera (10. září 2014), během mojí účasti na mezinárodní konferenci, jsem navštívil menší italské městečko, rozlohou i počtem obyvatel připomínající například Zlín. Vydal jsem se do tamního obchodního domu (na snímku níže). Jsem původem Ital (i když už 22 let bydlím na Slovácku) a tak města, vesnice i obchody tohoto státu velmi dobře znám. Byl jsem velmi překvapený, jak se atmosféra tohoto města i obchodního domu postupem několika málo let změnila…Zasmušilí lidé, mnozí nuzně oblečení, jiní s pokrývkou hlavy (džiháb, burka), velký počet přistěhovalců z Afriky a Arábie mezi nimi (bohužel tito lidé mají podle statistik takřka zásadní podíl na zvyšující se kriminalitě v Itálii), absolutně prázdné obchody a vylidněné chodby kdysi přeplněného komplexu. Obyvatelé městečka mluví o radikálním zvýšení trestných činů v jejich městě (a bohužel tento fakt platí v celé Itálii). Uvědomil jsem si, že tak špatná situace stále ještě v České republice není. Ovšem případ holčičky z Klášterce mě motivuje k tomu, abych ještě více a důrazněji apeloval na „zbrojení“ proti pouliční kriminalitě…Pokud se totiž ekonomická situace v Česku bude blížit Itálii, pak se bude, bohužel, zvyšovat i počet trestných činů. Možná, že dívenku z Klášterce odvedl do lesa právě frustrovaný člověk bez budoucnosti, který měl pocit, že už stejně nemá co ztratit. Možná to byl cizinec, který má pocit, že jako přistěhovalec má v Česku zajištěnou anonymitu a beztrestnost… možná bezdomovec…. Upozorňuji, že rozhodně nejsem xenofob, ale fakta o podílu určitého typu cizinců mluví poměrně jasně. Nevím. V každém případě bych se přimlouval – nenechme už situaci volný průběh. Požadujme po státě a úřadech urychlené řešení a nezbytnou prevenci. Nečekejme, až si někdo počká u školy na jiné dítě…třeba na to naše…

Chci jasně říct, že pokud mě lidé zvolí senátorem, budu usilovat, tak jak jsem už dávno avízoval v mém programu, aby se takové věci už neopakovaly. Je totiž velmi důležité, aby lidé mohli chodit bezpečně po ulicích a nebáli se o své děti. Zkrátka, aby v Česku nevznikla druhá Itálie…