Potřebujeme lepší vybavení, posteskli si hasiči v Kozojídkách

vytvořeno: 6.8.2014, před 7 roky v rubrice Blog Rodiště známého akademického malíře Karla Benedíka, Kozojídky, jsem navštívil ve středu 6. srpna. Domek tohoto umělce si i po letech zachoval svou kouzelnou atmosféru a jeho fasádu zdobí pamětní cedulka připomínající památku i dílo tohoto malíře a restaurátora.

Obec ale nežije jen historií. Velmi aktivní jsou například tamní dobrovolní hasiči, kterých je v malé obci úctyhodný počet – zhruba sedmdesát (včetně čtyřiceti dětských nadějí, které se věnují především požárnímu sportu). „Potřebovali bychom modernizovat techniku, hlavně nám chybí kalové čerpadlo. Marně žádáme kraj o dotace, ale příliš se to nedaří,“ posteskla si starostka Sboru dobrovolných hasičů v Kozojídkách Bronislava Petruchová, která mi ale s hrdostí ukázala chloubu sboru - překrásnou historickou, koňmi taženou hasičskou stříkačku z roku 1930.

Při procházce obcí jsem navštívil několik občanů a také jsem si prohlédl velmi hezký víceúčelový areál s restaurací, s dětským a sportovním hřištěm a dalším vybavením. Nedivím se, že areál byl plný lidí, takto vybavený prostor mohou Kozojídkám závidět i mnohem větší obce. „Držím Vám palce, ať uspějete ve volbách. Hlavně bych si přála, aby se změnily zákony tak, aby stát obyčejné lidi nepřehlížel. A vadí mi také, že se úplně vytrácí úcta ke starším lidem, na to by se rodiny i školy měly více zaměřit,“ podotkla paní, která u mě zastavila na kole i s jejím roztomilým vnoučkem.

Návštěva Kozojídek měla skvělou atmosféru. Lidem vadí stávající politická situace ve státě a nezájem senátorů o „jejich“ regiony. Shodli jsme se na tom, že je nutné vrátit senátorům jejich původní kredit a význam, ovšem s podporou snaživých lidí. S radostí vítám, že takových lidí je v Kozojídkách stále dost…