Uherské Hradiště: připomínka důležitých dějinných událostí

vytvořeno: 27.9.2014, před 7 roky v rubrice Blog Den české státnosti a sté výročí vzniku Československých legií připomněla malá slavnost, kterou jsem navštívil v sobotu 27. září dopoledne v Uherském Hradišti.

Program s výstavou o historii českých legií a ukázkami vojenské techniky se konal na tamním Masarykově náměstí. Výstava, která podrobně mapovala vznik a události týkající se československých legií, mimo jiné přiblížila i jejich činnost na Pijavě a jiných místech Itálie. Díky této expozici jsem si uvědomil, že Italové a Češi mají na sebe mnohé historické vazby a možná i to je jedním z důvodů, proč je italská mentalita tolik podobná té zdejší. Ostatně, i vzájemná podobnost obou národů byla důvodem mého výběru „druhého domova“ když jsem se před třiadvaceti lety stěhoval z mé rodné Itálie.

Na náměstí jsem si také vyzkoušel simulovanou střelbu na terč a musí se pochlubit, že jsem měl poměrně dobrou mušku a v terči mi udělal radost i přímý středový zásah.

Je velmi dobře, že se stále najdou lidé, kteří připomínají historii a význam dějinných událostí. Každý národ má být hrdý na své důležité mezníky. A kdo zná příběh československých legií, nemůže pochybovat o tom, že členové těchto jednotek nejenže u významných událostí byli, ale stali se přímo spolutvůrci jedné významné dějinné kapitoly tohoto národa.