ŽERAVINY: UPŘÍMNOST SRDEČNÝCH LIDÍ

vytvořeno: 31.7.2014, před 7 roky v rubrice Blog Do malé, ale o to hezčí obce Žeraviny jsem přijel, v rámci svých cest za občany regionu, ve čtvrtek 31. července. V Žeravinách žije zhruba 200 obyvatel a centrem tamního kulturního života je obecní úřad s útulným kulturním domem.


Na setkání přišel i pan starosta Vítězslav Koutník a několik lidí z obce, se kterými jsme si neformálně povídali o životě, jejich starostech i radostech a o mých plánech, které bych chtěl v rámci mé případné senátorské práce vykonávat pro Slovácko. S obyvateli vsi jsme se shodli na tom, že je velká škoda postupného zániku řemesel. Konstatovali jsme, že jedinou záchranou této situace je výrazná finanční podpora státu a tím i motivace pro potencionální zájemce o tento druh vzdělání. Někteří účastníci schůzky připomněli fakt, že se k nim stát chová „macešsky“, protože musí z velmi nízkých platů financovat vysokoškolská studia svých dětí, náklady na domácnost a veškeré nezbytné poplatky. „A ti nahoře mají platy neúměrně vysoké a na nás dole kašlou,“ postěžovala si jedna paní. Oponoval jsem jí, že platy politiků by měly být přímo úměrné jejich práci. Bohužel je pravdou, že za malou snahu jsou někteří z politiků skutečně odměňováni nezaslouženými částkami…

 Také jsme se shodli na tom, že kromě obecného zvýšení platů u běžných lidí by se měly razantně zvýšit platy zdravotních sester, lékařů, ale třeba také policistů a hasičů.

Z Žeravin jsem odjížděl s řadou podnětů, ale také s velmi dobrým pocitem. Opět jsem se od lidí dozvěděl to, co je trápí a také co jim působí radost. Těší mě ale, že jsou optimističtí a neztratili dobrou náladu a chuť obrátit často vážné věci v humor.  S takovými lidmi je radost spolupracovat. Děkuji všem v Žeravinách, kteří přišli se mnou hovořit o všem dobrém i zlém.