Domande e risposte

Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte mě, prosím, oslovit prostřednictvím kontaktního formuláře (níže).


D. Vážený pane Alagio, zajímal by mě Váš názor, co si myslíte o návrhu pana Babiše, aby vznikl systém, který umožní kontrolu jakýchkoliv účtů obyvatel České republiky? Nemyslíte si, že bude kontraproduktivní? Děkuji za odpověď a přeji vše dobré. (A.Rozsypalová)


O. Myslím si, že to není vůbec dobrá věc. To, co navrhuje pan Babiš už chvílí funguje v Itálii  a zkušenosti nejsou dobré. Lidi si myslí, že to bude problém pro bohaté lidi, ale opak je pravdou. Doplatí na to spíše běžní občané. Bohatí lidé se takovém případě rozdělí na dvě kategorie. Ti poctiví nebudou mít nikdy problém ukázat své účty. A ti, co  mají peníze nelegálně, už se dávno naučili tyto peníze ukrývat. Finanční úřad a ministr financí, a hlavně exekutoři, budu tak mít nástroj, jak zjistit vše, co potřebují. To bude nebezpečné například na úrovni konkurence mezi firmami, a ještě více na úrovní fyzických osob. Bude to stejné jako v Itálii. Tam, když si koupíte počítač nebo dovolenou, přijde vám dopis od finančního úřadu, ve kterém se dotazují, jak jste mohla toto zboží koupit, když na to na účtu nemáte peníze. A to je jen začátek. Myslím si, že dříve, než obtěžovat běžné občany s zavádět nesmyslné kontroly, by se mělo začínat od kontroly státních výdajů, a státní správa by se měla spíše zajímat, proč to, co u běžných firem stoji 10 milionů, pro stát stoji 50 milionů nebo i víc. Kdyby se začalo šetřit na zbytečně vyhozených státních penězích, pak by určité vše  fungovalo mnohem lépe.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


D. Pane Alagio, všiml jsem si, že často jezdíte za lidmi do vesnic. Co je vlastně důvodem těchto Vašich návštěv a kdy přijedete k nám do Hluku? (Petr R.)


O. Mým cílem je, aby se politika vracela do rukou běžných a slušných lidí. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je pro mě tyto lidi poznat, aby měli se mnou přímý kontakt a hlavně abych pochopili, že vše co dělám, myslím vážně. Zároveň je pro mne nutné se dozvědět o  problémech každé z obcí na Slovácku, aby pak bylo možné hledat optimální řešení. Do Hluku přijedu co nejdříve. Mým cílem je osobně navštívit do voleb každou obec v mém obvodu, tak abych mohl mít přesný obrázek o situaci a potřebách jejich obyvatel.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


D. Dobrý den, na internetu jste se kdysi vyjadřoval k práci exekutorů. Mám bohužel s nimi také svou zkušenost. Jakým systémem by měli, podle Vás, pracovat exekutoři, jaký systém by bylo vhodné nastavit,aby neničili obyčejné lidi, a jak chcete těchto změn v legislativě dosáhnout? (Roman Ř.)


O. Je to jedna z věcí, které jsou podle mě mimořádně důležité co nejdříve vyřešit. Myslím si, že dnes je situace v problému s exekutory velmi znepokojující. Zákon o exekutorech je plný chyb a nedostatků, a navíc neexistuje žádná politická snaha o řešení. Domnívám se, že poplatky za exekuce musí být výrazně nižší. Není přece možné, aby Vám mohl exekutor zablokovat majetek za několik milionů, jen kvůli dluhu 500 korun a podobně. A to se stále děje, je to stále běžnou praxí. Pokud dosáhnu na post senátora, pak otázka kolem exekucí a exekutorů bude tím prvním, co budu chtít řešit.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

D. Vážený pane Alagio, omlouvám se za neuvedení telefonu, ale pro odpověď na můj dotaz zajisté není nezbytný. Spíše mně příjde podivné jeho vyžadování jako povinné položky. Ale k dotazu - uvádíte, že starosta má být pouze starostou, poslanec pouze poslancem. Vzdáte se i vy, pokud budete zvolen senátorem, svých podnikatelských aktivit a budete se věnovat pouze politické práci? Nebo tento Váš požadavek má platit pouze pro starostu a poslance, ale nikoliv pro senátora? (Josef S.)


O. Vážený pane, velmi rád bych Vám poděkoval za věcný dotaz. Nejdříve dovolte, abych Vám vysvětlil, proč je jedna z kolonek vyčleněna pro možnost zadání telefonního čísla tazatele. Samozřejmě, že vyplnění tohoto pole není povinné. Ovšem já jsem na své stránky své telefonní číslo uvedl, a v případě, že tak učiní i tazatel, je možné se spojit a dotaz prokonzultovat případně i osobně. Ale vraťme se k Vašemu hlavnímu dotazu. K tomu bych rád uvedl toto: Politicky se angažuji už řadu let. Působil jsem jako nehonorovaný mluvčí minulého ministra pro místní rozvoj, pana Lukla. Jsem prezidentem Italsko-Moravské kulturní a historické asociace, která má za sebou (a jistě i před sebou) řadu veřejných aktivit. V současné době jsem také poradcem Asociace krajů ČR. Vzhledem k těmto aktivitám a zkušenostem jsem přesvědčený, že nelze dělat mnoho věcí najednou, a všechny stejně poctivě a dobře. Taková práce pak jednoduše postrádá smysl. Kvůli vyjmenovaným aktivitám jsem již omezil některé pracovní činnosti, které s mým podnikáním souvisely. V současné době se proto zabývám aktivitami, které již nejsou tak časově náročné, a tím jsou především pronájmy nemovitostí. S touto činností mi pomáhá můj pracovní tým tak, abych měl dostatek času pro své politické aktivity. V případě, že se dostanu do Senátu, bude má politická činnost mým jediným a plnohodnotným zaměstnáním. Chci se zaměřit na lobbování za zájmy Slovácka, a kromě mých koníčků (kterým je například pořádání kulturních akcí pro veřejnost na mém Zámku Ořechov) bude tato činnost pro mě ta hlavní a klíčová. Přeji Vám vše dobré.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

D: Dobrý den pane Alagio. Ve vaší ideji prezentujete větu: ,,Rád bych hájil práva poctivých a slušných lidí." Jak vnímáte podnikatele, kteří v našem kraji vydělávají "neslušné peníze" na sociálně a finančně slabších občanech tím že jim pronajímají byty za neodpovídající peníze, jelikož vědí že je na uvedené nájmy přispíváno ze státních peněz? Děkuji za odpověď. (Petr K)


O: Pane Korvasi, k problematice, kterou popisujete, mohu uvést následující. Každopádně se mi tyto praktiky nelíbí, ale chyba je v celém systému. Můžete si být jistý, že pokud se dostanu do Senátu, budu maximálně usilovat, aby se celý systém přidělování sociálních dávek změnil.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

D.: Dobrý večer pane Alagio, zajímalo by mně, zda-li budete pomáhat malým a středním podnikatelům, zda-li chcete řešit nezaměstnanost a velmi špatnou ekonomickou situaci v ČR, dále pak ceny pohonných hmot. Děkuji za odpověď a vše dobré. (J. Mikulec)


O.: Vážený pane, pokud se týče mé případné pomoci malým a středním podnikatelům, pak toto je jedna z mých priorit. Myslím si, že pomáhat této podnikatelské sféře, spolu se zlepšením místní infrastruktury, bude mít velmi pozitivní efekt na snížení nezaměstnanosti a zlepšení ekonomické situace. Už mám několik let práce v této oblasti za sebou. Například se mi podařilo dohodnout memorandum mezi Asociací krajů ČR a Asociací krajů Itálie, které je primárně zaměřeno na podporu malých a středních podnikatelů. Dále – v září budu doprovázet zástupce několika významných firem ze Slovácka do Itálie, kde budou tito odborníci jednat o nových zakázkách. Co se týče infrastruktury, před několika dny se uskutečnilo u mě na zámku v Ořechově jednání se zástupci společností, kteří mají na starosti výstavbu silnic a hovořili jsme o jejich nových projektech týkajících se opravy a výstavby nových silnic na Slovácku i vzdálenějších regionech.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

D.: Vážený pane Alagio, na těchto webových stránkách uvádíte, že Vás oslovilo zastupitelstvo Ořechova a Uherského Hradiště, abyste za ně kandidoval do obecního zastupitelstva. Ale tam můžete kandidovat jen v případě, že máte v obci bydliště. Máte je tedy v Uherském Hradišti nebo v Ořechově? Nebo je máte v Praze, jak uvádíte na svém facebooku? A pokud jste "pražák", proč kandidujete právě v našem regionu? Děkuji za odpověď. (Josef S.)


O.: Vážený pane, neoslovilo mě v tomto případě, který uvádíte, zastupitelstvo, ale běžní občané a politické strany. Mohu Vás ubezpečit, že zákony České republiky znám, a jsem si vědom, že kandidovat do zastupitelstva může jen člověk s trvalým pobytem v místě příslušné kandidatury. V rámci toho, že vlastním nemovitosti na více místech České republiky, nebyl by problém se přihlásit k trvalému pobytu v místě těchto nemovitostí. Pro Vaši informaci – trvalý pobyt mám v Uherském Hradišti a fakticky jsem pravým občanem Slovácka. Adresa uvedená na facebooku, na mých veřejných stránkách, byla uvedena jako Uherské Hradiště od jejího samého založení. Na soukromé stránce bylo uvedeno bydliště v Praze, protože před pěti lety, kdy jsem tyto stránky založil, jsem měl trvalé bydliště tam. Děkuji za Vaše upozornění, chyba je už opravená.