Sklárny Květná: poklona umu i věrnosti k tradici

vytvořeno: 22.9.2014, před 7 roky v rubrice Blog Když jsem se po šesti měsících vracel v pondělí 22. září do Moravských skláren Květná, byl jsem už dopředu přesvědčený, že návštěva bude velmi příjemná. Pan ředitel Marek Mikláš má kolem sebe vynikající tým lidí, kteří jsou nejen velmi zruční, ale také srdeční.

Ve sklárně v současné době pracuje 200 lidí. „Bohužel musím mít strach o nástupce těchto skvělých pracovníků, protože žádná střední škola, kde by se vyučovalo sklářské řemeslo, už v republice není. Pokud časem nenajdeme nové lidi, budeme muset vsadit na techniku a pořídit strojní linku na výrobu skla,“ míní ředitel skláren Marek Mikláš. Osobně se domnívám, že by takové řešení mělo jistou vadu na kráse. Každý ze sklářů je totiž skutečným umělcem. Žádná strojní linka nedokáže nahradit to, že každý z těchto umělců nechá ve svém výrobku kousek své osobnosti a tvořivosti.

S panem ředitelem jsme navštívili všechny provozy. Vedení továrny bylo natolik tolerantní, že souhlasilo, abych s každým pracovníkem chvilku povyprávěl. Skláři se mě ptali na mé představy práce v Senátu a popřáli mi, abych v nadcházejících volbách uspěl. „Dáme Vám náš hlas, ale jen pokud slíbíte, že na nás nezapomenete!“ volali na mě někteří z nich. A takový příslib jsem dal velmi rád. Setkat se s lidmi, kteří vytváří tak nádherné dílo, bude pro mě velká čest i potěšení.